سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲

مقاله ها

دانشنامه ـ مطالب مفید

این مقاله در سال 1382 برای نشست سراسری سازمان­های غیردولتی، در شهرستان یزد تهیه شده بود. اینک با ویراست جدید برای استفاده اعضا شبکه ملی خیریه های ایتام در سایت این شبکه قرار گرفته است.
فاطمه فرهنگ خواه ـ 1397/5/17

مقدمه

با گسترش فعالیت سازمانهای غیردولتی در دهه­ های اخیر در ایران و ایفای نقش­های متفاوت در جامعه از سویی و ضرورت توجه به بازیگران اصلی توسعه از سوی دیگر، موجبات توجه بیش از پیش جامعه را به سازمان­های مدنی فراهم نموده است. در آغاز دهه 1970 کتاب "کوچک زیباست" نوشته شوماخر عضو هیات مدیره صنعت ذغال سنگ انگلستان موجب عکس­العملی در مقابل بزرگ گرایی سازمان­ها در کشور های غربی گردید.

ادامه مطلب...

روز پنجم سپتامبر که در کشور ما در سال جاری مصادف با سه شنبه چهاردهم شهریور است توسط سازمان ملل متحد به نام روز بین المللی خیریه ها نام گذاری شده است تا در این روز از خیرین، نیکوکاران و مشتاقان دیگر دوستی و خدماتی که توسط موسسه های خیریه، داوطلبان و کارکنان آن ها به اقشار فرودست جامعه ارائه می شود تقدیر و سپاسگزاری بعمل آید

ادامه مطلب...

مدتی است این سوال در سطح جامعه و در بین تشکل های مردم نهاد مطرح گردیده است که موسسه های خیریه با چه مسائل و چالش هایی مواجه هستند و پیشنهاد شده فهرستی از این موارد تهیه شود تا بعد از حصول نظرات جمع بندی، تعیین اولویت ها و ضرورت ها توسط خبرگان مسائل اجتماعی، سمن ها و سایر دست اندرکاران و افراد علاقه مند به بحث و بررسی گذاشته شود.

ادامه مطلب...

در کشور ما روز بیست و دوم مرداد ماه بعنوان روز ملی تشکل های مردم نهاد و مشارکت اجتماعی نام گذاری شده است تا از خدمات بسیار شایسته و تاثیر گذاری که توسط این موسسه ها به جامعه بخصوص اقشار آسیب پذیر ارائه می شود یاد شود و بانیان و موسسان آن مورد تقدیر و سپاسگزاری قرار گیرند و امر خیر فرهنگ سازی شود.

ادامه مطلب...

در آخرین روز های سال ۱۴۰۱هستیم ،عید در می زند درهارا بگشاییم بوی بهار ازگوشه وکنار شهر استشمام می شود ، مردم از هر فرصتی برای تمیز کردن ،خانه تکانی و گردگیری درودیوار خانه شان استفاده می کنند بچه ها هم اگر چه هنوز بهمدرسه می روند مشغول با زی گوشی هستند وبه لباس وپوشاکی که تصور میکنند برای عیدشان خریداری میشود دلخوشند ،

ادامه مطلب...