چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

مقاله ها

دانشنامه ـ مطالب مفید

این مقاله در سال 1382 برای نشست سراسری سازمان­های غیردولتی، در شهرستان یزد تهیه شده بود. اینک با ویراست جدید برای استفاده اعضا شبکه ملی خیریه های ایتام در سایت این شبکه قرار گرفته است.
فاطمه فرهنگ خواه ـ 1397/5/17

مقدمه

با گسترش فعالیت سازمانهای غیردولتی در دهه­ های اخیر در ایران و ایفای نقش­های متفاوت در جامعه از سویی و ضرورت توجه به بازیگران اصلی توسعه از سوی دیگر، موجبات توجه بیش از پیش جامعه را به سازمان­های مدنی فراهم نموده است. در آغاز دهه 1970 کتاب "کوچک زیباست" نوشته شوماخر عضو هیات مدیره صنعت ذغال سنگ انگلستان موجب عکس­العملی در مقابل بزرگ گرایی سازمان­ها در کشور های غربی گردید.

ادامه مطلب...

در ایران حدود چهل هزار موسسه خیریه و نهاد مدنی به صورت رسمی و غیر رسمی در حال فعالیت هستند. امکانات فراوان، حدود یک میلیون منابع انسانی به اشکال داوطلبانه، خیرخواهانه، نیکوکارانه و کارگزار سرمایه عظیمی را تشکیل می دهند که موسسه های خیریه، سمن ها و تشکل های مدنی را اداره می کنند.
ادامه مطلب...

در آخرین روز های سال ۱۴۰۰ هستیم، بوی بهار از گوشه وکنار شهر استشمام می شود، مردم از هر فرصتی برای خرید و تامین مایحتاج عید نوروز در حد استطاعت شان استفاده می کنند یا حداقل دوری در خیابان ها می زنند تا با حضورشان در خیابان ها حال و هوای بهاری را احساس کنند. خیابان ها هم پر ترافیک و شلوغ است، رفت و آمد زیادی به چشم می خورد.
ادامه مطلب...

ماه رمضان، ماه بهار قرآن، ماه دیگر دوستی، ماه مهربانی است. ماهی است که صدقه دادن در آن جاری می شود، در آیات و روایات متعدد صدقه دادن توصیه شده است، فستبقوالخیرات شعار دین ما است که از یکدیگر در کار خیر سبقت بگیریم، بسیاری عادت دارند هر روز صبح مبلغ کمی را برای صدقه کنار می گذارند و
ادامه مطلب...

از سال ۱۳۶۹ روز چهاردهم اسفندماه که مصادف با تاسیس کمیته امداد است به عنوان روز احسان و نیکوکاری نامیده شده است و از آن زمان تاکنون در این روز مراسمی برای پاسداشت نیکوکاری و دیگر دوستی و تشویق مردم به مشارکت در اقدامات خیرخواهانه و کمک به نیازمندان به‌خصوص با توجه به نزدیکی ایام عید برگزار می‌شود.
ادامه مطلب...