سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

مقاله ها

دانشنامه ـ مطالب مفید

این مقاله در سال 1382 برای نشست سراسری سازمان­های غیردولتی، در شهرستان یزد تهیه شده بود. اینک با ویراست جدید برای استفاده اعضا شبکه ملی خیریه های ایتام در سایت این شبکه قرار گرفته است.
فاطمه فرهنگ خواه ـ 1397/5/17

مقدمه

با گسترش فعالیت سازمانهای غیردولتی در دهه­ های اخیر در ایران و ایفای نقش­های متفاوت در جامعه از سویی و ضرورت توجه به بازیگران اصلی توسعه از سوی دیگر، موجبات توجه بیش از پیش جامعه را به سازمان­های مدنی فراهم نموده است. در آغاز دهه 1970 کتاب "کوچک زیباست" نوشته شوماخر عضو هیات مدیره صنعت ذغال سنگ انگلستان موجب عکس­العملی در مقابل بزرگ گرایی سازمان­ها در کشور های غربی گردید.

ادامه مطلب...

مدتی است این سوال در سطح جامعه و در بین تشکل های مردم نهاد مطرح گردیده است که موسسه های خیریه با چه مسائل و چالش هایی مواجه هستند و پیشنهاد شده فهرستی از این موارد تهیه شود تا بعد از حصول نظرات جمع بندی، تعیین اولویت ها و ضرورت ها توسط خبرگان مسائل اجتماعی، سمن ها و سایر دست اندرکاران و افراد علاقه مند به بحث و بررسی گذاشته شود.

ادامه مطلب...

سازمان ملل متحد بیست و هفتم فوریه که امسال مصادف با روز دوشنبه هشتم اسفند ماه است را به نام روز جهانی موسسه های مردم نهاد نام گذاری کرده است تا همه کشور های جهان در این روز برای پاس داشت جایگاه و ارزش های نهاد های مدنی و تقدیر و تشکر از موسسین و مدیران این موسسه ها به نحو شایسته اقدام کنند
ادامه مطلب...

در آخرین روز های سال ۱۴۰۱هستیم ،عید در می زند درهارا بگشاییم بوی بهار ازگوشه وکنار شهر استشمام می شود ، مردم از هر فرصتی برای تمیز کردن ،خانه تکانی و گردگیری درودیوار خانه شان استفاده می کنند بچه ها هم اگر چه هنوز بهمدرسه می روند مشغول با زی گوشی هستند وبه لباس وپوشاکی که تصور میکنند برای عیدشان خریداری میشود دلخوشند ،

ادامه مطلب...

تشکل‌هاي اجتماعي با عناويني مثل تشکل‌هاي مردم نهاد، خيريه، سمن وNgo در جامعه شناخته مي‌شوند، تشکل‌هايي مردمي هستند که توسط افراد انسان‌دوست و نيکوکار ايجاد مي‌شوند. اين افراد نسبت به جامعه‌اي که در آن زندگي مي‌کنند احساس مسئوليت و تکليف مي‌کنند چون اقدامات فردي را جوابگوي نيازهاي جامعه نمي‌دانند تشکل مردمي تاسيس مي‌کنند.

ادامه مطلب...