سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱

عید نوروز، کرونا و دیگران

عید نوروز، کرونا و دیگران

(دل هایمان را بهاری کنیم)

اگرچه نوروز امسال بخاطر حمله ویروس کرونا و انتشار سراسری آن و به دلیل هشدارهای متخصصین و تاکیدات مسئولین وزارت بهداشت و درمان برای حذف دیدارهای نوروزی و عید دیدنی ها، بعید است مانند سال های گذشته مراسمی برگزار شود امیدواریم و تاکید می کنیم که مردم این توصیه ها را جدی بگیرند و از هر نوع رفت و آمد و دید و بازدید نوروزی خودداری کنند زیرا علاوه بر خودشان جان دیگران را هم به خطر می اندازند.

با وجود رعایت این ضرورت ها و هشدارها عید نوروز به عنوان یک سنت هزاران ساله در روح و جان مردم رسوخ کرده است و همه ایرانیان و دیگر فارسی زبانان را تحت تاثیر قرار می دهد و به وجد می آورد.

امسال یقیناً بخاطر کرونا این آئین نیاکان ما به شکلی متفاوت برگزار خواهد شد بازار خریدهای نوروزی و تهیه پوشاک نیز رونق سال های گذشته را ندارد، اگرچه به صورت کامل تعطیل نخواهد شد، حداقل هر خانواده ای در داخل منزل خود مراسم سال تحویل و عیدی دادن و عیدی گرفتن و تبریک سال جدید را خواهد داشت.

آن چه دلشوره و نگرانی همیشگی فعالان اجتماعی و اهل دل است این موضوع است که فقرا، نیازمندان و ایتام عزیز در این شرایط چگونه عیدشان را به سر می برند؟ چه تعداد از این اقشار برایشان خرید پوشاک و شیرینی عید نوروز میسر است؟ چه تعداد حسرت آن را دارند؟ جای این سوال باقی است که تکلیف مردم چیست؟ چگونه و از چه طریق می توانند نیازمندان واقعی را شناسائی کنند و برای گذران ایام عیدشان به آنان یاری برسانند زیرا بسیاری از افرادی که در خیابان ها به نوعی به تکدی گری مشغولند معلوم نیست که نیازمند واقعی یا کلاشی خیابان گرد باشند لیکن این عدم شناخت گروه های آسیب پذیر واقعی نباید مانعی تلقی شود برای ترویج مهربانی و دستگیری از فقرا و نیازمندان، هر انسانی باید سهم خود را برای کاهش آلام و دردهای فقرا ادا نماید.

ضمن آن که انسان هایی که کودکان خیابانی، ایتام و امثالهم را می بینند و کاری نمی کنند باید بدانند که اگر اقشار نیازمند به دلیل فقر و نداری خلافی و بزهی مرتکب شوند و آسیبی به جامعه وارد کنند آن ها که تماشا کردند مسئول هستند زیرا می توانستند کاری بکنند و نکردند.

کارشناسان مسائل اجتماعی با شناختی که دارند و بررسی های انجام شده بر این باورند که مردم عادی فرصت و امکان تشخیص و تعیین افراد فقیر را ندارند لذا توصیه می کنند که کمک های مردمی بهتر است به موسسات خیریه و تشکل های مردم نهاد تحویل داده شود تا آن ها که دارای مددکاران اجتماعی و کارشناسان با تجربه برای این موضوع هستند این هدایا و کمک ها را با رعایت تکریم و احترام به نیازمندان واقعی برسانند.

عزیزان، بزرگواران، مهربانان بیائیم در این ایام عید نوروز با مشارکت در تامین نیازهای فقرا در حد توان و امکاناتمان سهم خود را در آوردن لبخند شادی بر لبان کودکان نیازمند ادا نمائیم. به تکلیف دینی خود عمل و دل هایمان را بهاری کنیم.

نبی اله عشقی ثانی                        

عضو هیئت مدیره شبکه ملی خیریه های حامی ایتام